حذفیات شیمی دوازدهم برای کنکور 1400

دسته‌بندی: عمومی
تاریخ: 11 فوریه 2021
بازدید:
حذفیات شیمی دوازدهم

آیا دانش آموزان باید از حذفیات شیمی برای کنکور 1400 خوشحال باشند؟ 20 درصد شیمی پایه دوازدهم برای کنکور حذف شده است. این خبری است که این روزها دانش آموزان و مدرسان در حال تحلیل و بررسی آن هستند. ما در موسسه حرف آخر اول تا آخر پیامدهای حذفیات شیمی برای کنکور 1400 را به شما خواهیم گفت. سوالی که اینجا مطرح می شود و خیلی مهم است این است که آیا از حذفیات شیمی کنکور سوالی داخل دفترچه آزمون مطرح می شود یا خیر؟ تا چه اندازه باید به این حذف شدن ها دلخوش بود؟

حتما می دانید که شیمی دهم، یازدهم و دوازدهم در راستای هم هستند. برخی از مباحث در کتاب های شیمی متوسطه دوم مشترک است. یعنی همان بحثی که در شیمی دهم وجود دارد در شیمی سال های بعد نیز بحث و بسط داده شده است. در اینجا به طور کامل بخش های حذف شده شیمی کنکور 1400 را برای شما بررسی کرده ایم. با ما همراه باشید.

کدام قسمت کتاب شیمی حذف شده است؟

به صفحه 109 کتاب شیمی 3 یا شیمی پایه دوازدهم بروید، این قسمتی است که در لیست حذفیات قرار دارد. آمونیاک و بهره وری در کشاورزی، بحث های در مورد تعادل عوامل موثر بر آن و … در این قسمت قرار دارند. اما نکته ی جالب اینجاست که اگر به صفحه 29 کتاب برویم، سامانه های تعادلی را خواهیم دید. در اینجا سامانه ها به طور کامل به همراه نمونه و ویژگی ها آورده شده است. در نهایت نیز ثابت یونش اسید و عبارت ثابت تعادل را مطرح می شود. برای این بحث، در داخل کتاب، مسئله مطرح می شود. 

در ادامه ثابت یونش نیز به طور کامل بحث شده و تدریس شده است. اما سامانه تعادل ها در صفحه 109 جزو حذفیات شیمی برای کنکور 1400 بود! پس عملا این بخش در جای دیگری وجود دارد و حذف نشده است. برای همین این را بدانید که مسائل و سوالات تعادل مرتبط با یونش، اسیدها و بازها هیچگاه به طور کامل حذف نخواهد شد. شما باید مسائل تعادل را بخوانید و بلد باشید تا بتوانید مسائل مربوط به اسیدها و بازها را حل کنید.

توضیحات استاد شیروانی در مورد حذفیات شیمی دوازدهم برای کنکور 1400

اما مسائلی که نباید در مورد تعادل یاد بگیرید:

  • عوامل موثر بر تعادل، غلظت، دما و فشار

در کل یک یا دو سوال از این قسمت در کنکور قابل طرح بود که حال با این مسئله حذفیات شیمی برای کنکور 1400، به طور دیگری می توانند آن را مطرح کنند.

دیگر بحث از حذفیات شیمی برای کنکور 1400، ارزش فناوری های شیمیایی، واکنش های آلی، گروه های عاملی و کلید سنتز مولکولهای آلی است. اما شما تمام اینها را در شیمی یازدهم خوانده اید، پس این مورد از حذفیات شیمی کنکور 1400 نیز جایی برای حذف کردن کامل ندارد. 

دیگر حذفیات شیمی کنکور 1400

  • دیگر بخش حذفیات شیمی برای کنکور 1400 ، نیز واکنش هایی که اتن یا اتیلن دارد. این مورد از شیمی دوازدهم را نیز جزو حذفیات قرار داده اند. اما کافی است که برگردیم به آنچه در شیمی یازدهم خوانده ایم. در کتاب شیمی پایه یازدهم، معادله ای را داشتیم که واکنش اتن با آب تحت مجاورت سولفوریک اسید به اتانول می شد. پس عملا آنچه که در شیمی دوازدهم جزو حذفیات شیمی برای کنکور 1400 بود، حذف نشده است چون در کتاب سال قبل وجود دارد.
  • صفحه 56 کتاب شیمی یازدهم، تمرین های پایان دوره است. در این بخش، واکنش هیدروژن دار شدن در مجاورت کاتالیزگر نیکل هست که واکنش آلکان با هیدروژن است و آلکن تولید می شود. پس باز هم بخشی که در حذفیات شیمی برای وجود داشت در عمل حذف نشده است. اگر به فصل سوم کتاب شیمی یازدهم برویم. در اینجا نیز دوباره، دقیقا واکنش تصویری است که جزو حذفیات شیمی برای کنکور 1400 بوده است.
  • صفحه 108 کتاب واکنش استری شدن و استرها است که آنها را به طور کامل در شیمی یازدهم مطالعه کرده اید. در ادامه نیز گروههای عاملی شامل ویتامین ث، ویتامین دی و .. را به طور کامل مطالعه خواهید کرد. سپس واکنش اتانوئیک اسید و اتانول را خواهید خواند که تبدیل به اتیل اتانوات خواهد شد. پس در شیمی دوازدهم عملا واکنش اتانول ها حذف نشده است. بله در سوالات مربوط به شیمی دوازدهم، سوالی از این بخش مطرح نمی شود، اما در سوالات اول داخل دفترچه امکان دارد که از این بخش سوال مطرح شود.

پس کدام قسمت کامل حذف شده است؟

با این توصیف ها واکنش اتن با گاز HcL که تبدیل به کلرواتان می شود، این تنها بخشی است که از حذفیات شیمی برای کنکور 1400 در شیمی دوازدهم باقی مانده است. در کنار اینها کلماتی مانند پترو، پارازایمر نیز جزو حذف شده ها هستند.

اما پلی اتین ها و پلی آمین ها به طور کامل در شیمی یازدهم وجود دارند. در تمرینات پایان دوره، خود را بیازمایید، در اینجا پلی آمین به شما معرفی می شود، همین بحث در کتاب شیمی دوازدهم جزو حذفیات شیمی برای کنکور 1400 بود. اما در شیمی یازدهم وجود داشت. برای همین اصلا نمی توان این مباحث را به طور کامل حذف کرد. 

عدد اکسایش قبلا تدریس شده است پس نمی توان گفت که از آن سوال نمی آید. چگونگی تولید دی ال ها مهم نیست اما خود دی اُل ها را باید بخوانید چرا که قبلا در شیمی یازدهم آن را خوانده اید.

حواستان باشد!

در صفحه 47 کتاب درسی، بخش زردرنگی در حاشیه آمده است که: “در این کتاب فقط قواعد نامگذاری آلکان ها بررسی و تدریس می شود. بدیهی است نامگذاری دیگر مواد آلی هدف آموزشی نبوده و ارزشیابی از آنها ممنوع است”. اما یک صفحه اگر پیش برویم. شکل-19 نام و ساختار چند آلکن راست زنجیر که تحت عنوان یک بوتن دو بوتن آمده است. پس چرا در این بخش با جزئیات در مورد 1-بوتن و 2-بوتن صحبت شده است و از 1-هگزین نیز مطرح شده است؟ در حالیکه یک صفحه قبل از نامگذاری آنها به شکل های دیگر ممانعت شده بود! پس امکان دارد که در مورد این عناوین نیز سوال در کنکور مطرح شود. این حق طراح است که از بخش های مختلف کتاب سوال طرح کند. شما به عنوان دانش آموز باید حواستان باشد.

جمع بندی حذفیات شیمی برای کنکور 1400

همانطور که دیدید بخش های زیادی از حذفیات شیمی برای کنکور 1400، در شیمی کتاب پایه یازدهم و دهم تدریس شده اند. با این حذفیات نباید اصلا سردرگم شوید. توصیه اکید اساتید ما در حرف آخر این است که دلخوش به حذفیات شیمی کنکور 1400 نباشید. مباحث حذف شده، ریشه در شیمی سال های قبل دارند. قطعا امکان مطرح شدن سوال از بسیاری از بخش های حذف شده وجود دارد. پس مطالعه خود را هوشمندانه و مربوط با برنامه پیش ببرید. برای برخورد با کتاب های شیمی پایه های مختلف، باید شیمی را بلد باشید. بخش های مختلف قابل تفکیک نیستند. حذفیات شیمی برای کنکور 1400 بیشتر از خوشحال کننده بودن برای دانش آموزان سردرگمی ایجاد می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

جهت سفارش شیمی حرف آخر با شماره 09129724820 تماس بگیرید.

برچسب‌ها:

حرف آخر

هیمن خزمه مشاوره موسسه حرف آخر

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

موسسه حرف آخر

موسسه آموزشی حرف آخر با هدف ارائه جدیدترین تکنولوژی آموزش و نسل جدید آموزش در سال 1390 با مدیریت عبدالرضا منتظری بصورت رسمی کار خود را آغاز نمود و با بکارگیری اساتید مجرب و نامی، محصولات با کیفیتی در زمینه کنکور تولید نمودند.

۰۹۱۲۹۷۲۴۸۲۰
با ما در تماس باشید